Description
Adalet XIFCX 040604 IP40 - Adalet's Flameproof Internally Flanged Control Enclosures are made from proprietary 359 aluminum alloy with less than 0.3% copper, featuring premium high-strength steel metric cover bolts, nitrile O-rings, and internal/external grounding provisions. These enclosures include cast-on mounting feet and a uniform natural aluminum finish from tumblast surface preparation. Customization options include blind-tapped holes, sub-panels in galvanized steel or aluminum, non-removable piano hinges, customer-specified drilling and tapping, installation of operators and internal components, custom machining, cast-on logos, multiple coating options for corrosion resistance, and special mounting provisions.
- 13 standard sizes available
- Premium, high-strength steel, metric cover bolts
- Internal/external grounding provisions
- Cast-on mounting feet
- Tumblast surface preparation for uniform, natural, aluminum finish
Specifications
| Enclosure Depth | 4" |
| Enclosure Composition | Aluminum |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4 |
| Enclosure Width | 4" |
| Enclosure Height | 6" |
| Component | Hazardous Location Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | XIFCX |
