Description
Adalet XIFC 061206 N4 - Adalet's Explosionproof Internally Flanged Control Enclosures feature a one-piece, NEMA 4 watertight gasket, premium high-strength steel cover bolts, internal/external grounding provisions, and cast-on mounting feet. The enclosures are made from proprietary 359 aluminum alloy with less than 0.3% copper and undergo tumblast surface preparation for a uniform, natural aluminum finish. Design options include blind-tapped holes, sub-panels in galvanized steel or aluminum, non-removable piano hinges, custom drilling and tapping, installation of operators and auxiliary devices, custom machining, wiring of internal terminal blocks and control components, UL Listed NNNY control panels, cast-on logos, multiple coating options for corrosion resistance, and special mounting provisions. The standard materials used include zinc-plated and coated steel metric cover bolts, nitrile O-rings, and sub-panels in #12 gauge galvanized steel or #10 gauge aluminum.
- 13 standard sizes available
- One-piece, NEMA 4 water-tight gasket
- Premium, high-strength steel cover bolts
- Internal/external grounding provisions
- Cast-on mounting feet
- Tumblast surface preparation for uniform, natural, aluminum finish
Specifications
| Enclosure Depth | 6" |
| Enclosure Composition | Aluminum |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4 |
| Enclosure Width | 6" |
| Enclosure Height | 12" |
| Component | Hazardous Location Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | XIFC |
