Description
Adalet XCEX 124608 N4/IP66 - The XCEX Flameproof Enclosures from Adalet are certified for Class I, Division 1 (Gas Groups B, C, D), Class II, Division 1 (Gas Groups E, F, G), and Class III hazardous locations, as well as Class I, Zone 1, AEx d IIB. Constructed from corrosion-resistant, copper-free aluminum, these enclosures feature NEMA Type 4 and 4X ratings with a NEMA 4 watertight gasket and zinc-plated steel cover bolts. They include internal/external grounding screws, options for galvanized steel or aluminum mounting panels, and aluminum hinge kits with stainless steel hardware. Additional features encompass various drilling and tapping options, window kits, custom machining capabilities, and powder/epoxy coatings for enhanced corrosion resistance. Larger sizes include removable lifting eye bolts and lid-lifter cover alignment devices.
- 64 standard sizes available
- Pre-drilled for hinges (hinges optional)
- Pre-drilled for sub-panel (sub-panel optional)
- One-piece, NEMA 4/IP66 water-tight gasket
- Premium, high-strength steel, metric cover bolts
- Internal/external grounding provisions
- Cast-on mounting feet
- Tumblast surface preparation for uniform, natural, aluminum finish
- Cover alignment device (installed on enclosures 18” x 24” and larger)
- Removable lifting-eyes (installed on enclosures 18” x 24” and larger)
Specifications
| Enclosure Depth | 8" |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4 |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Width | 12" |
| Enclosure Height | 46" |
| Component | Hazardous Location Enclosure |
| Enclosure Composition | Copper Free Aluminum |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | XCEF |
