Description
Adalet XCESX 101408 N4X/IP66 - Adalet's XCESX Stainless Steel Explosionproof Control Enclosures are designed for demanding applications, featuring 8 standard sizes, a one-piece NEMA 4X/IP66 watertight gasket, and a flat cover design. Constructed from 316L stainless steel, they include pre-drilled hinge and sub-panel options, high-strength stainless steel cover bolts, and internal/external grounding provisions. Enclosures larger than 12" x 24" come with cover alignment devices and removable lifting eyes. Design options include galvanized steel or aluminum sub-panels, stainless steel hinge kits, custom drilling and tapping, installation of operators and auxiliary devices, window kits, custom machining, and multiple coating options for corrosion resistance. Standard materials also include nitrile O-rings and galvanized steel or aluminum sub-panels.
- 8 standard sizes available
- Pre-drilled for hinges (hinges included)
- Pre-drilled for sub-panel (sub-panel optional)
- One-piece, NEMA 4X/IP66 water-tight gasket
- Flat cover design
- Premium, high-strength stainless steel, metric cover bolts
- Internal/external grounding provisions
- Cast-on mounting feet
- Cover alignment device (installed on enclosures 12” x 24” and larger)
- Removable lifting-eyes (installed on enclosures 12” x 24” and larger)
Specifications
| Enclosure Depth | 8" |
| Enclosure Composition | 316L Stainless Steel |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Width | 10" |
| Enclosure Height | 14" |
| Enclosure Latch Type | Screw |
| Component | Hazardous Location Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | XCESX |
