Description
Adalet XCE 081008 N4 - Adalet's XCE/XCEQ Explosionproof/Quad-Lead Enclosures are certified for Class I, Division 1 (Gas Groups B, C, D), Class II, Division 1 (Gas Groups E, F, G), and Class III hazardous locations. They are constructed from corrosion-resistant, copper-free aluminum with NEMA Type 4 and 4X ratings. Features include a NEMA 4 watertight gasket, zinc-plated steel cover bolts, internal/external grounding screws, and options for galvanized steel or aluminum mounting panels. Design options include aluminum hinge kits, various drilling and tapping configurations, window kits, custom machining, and powder/epoxy coatings for corrosion resistance. Larger sizes include removable lifting eye bolts and lid-lifter cover alignment devices, while the XCEQ variant offers quad lead, quick thread cover bolts.
- 64 standard sizes available
- Pre-drilled for hinges (hinges optional)
- Pre-drilled for sub-panel (sub-panel optional)
- One-piece, NEMA 4 water-tight gasket
- Premium, high-strength steel cover bolts
- Internal/external grounding provisions
- Cast-on mounting feet
- Tumblast surface preparation for uniform, natural, aluminum finish
- Cover alignment device (installed on enclosures 18” x 24” and larger)
- Removable lifting-eyes (installed on enclosures 18” x 24” and larger)
Specifications
| Enclosure Depth | 8" |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4 |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Width | 8" |
| Enclosure Height | 10" |
| Component | Hazardous Location Enclosure |
| Enclosure Composition | Copper Free Aluminum |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | XCE |
