Description
Adalet VH4X6-181506U - Adalet's VH4X series enclosures are constructed from 14 ga. (.075) 316L stainless steel with a #3/4 brush finish. They feature a continuous one-piece watertight silicone gasket providing an IP66 ingress rating, lift-off door hinges, and a stainless steel quarter-turn latch with a 3mm double-bit insert. The enclosures include a painted steel mounting panel, internal/external earth studs, and mounting feet that can be oriented horizontally or vertically. Optional components include pre-drilled or blank gland plates, terminal block assemblies, and various fittings. These enclosures are certified for Exe rated Zone 1 & 2 hazardous locations by cULus, ATEX, GOST, and IECEx, with options for custom sizes.
- Type 316L Stainless steel quarter turn latches w/ 3mm double bit insert
- Lift off stainless steel door hinges
- Painted steel inner mounting panel
- One-piece, NEMA 4 / IP66 water-tight gasket
- Internal/external grounding provisions
- Welded-on mounting feet / tabs (vertical or horizontal)
- Ambient temperature range -40°C to +70°C
Specifications
| Enclosure Depth | 6" |
| Enclosure Composition | 316L Stainless Steel |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Height | 18" |
| Enclosure Width | 15" |
| Enclosure Latch Type | Screw |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 12 |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 13 |
| Component | Stainless Steel Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | VH4X |
