Description
Adalet VC4X6-161206VU - Adalet's VC4X series enclosures are made from 14 ga. (.075) 316L stainless steel with a #3/4 brush finish and optional gland plates from 12 ga. (.1046) 316L stainless steel. They feature a continuous one-piece watertight silicone gasket providing an IP66 rating, lift-off door hinges, and a stainless steel quarter-turn latch with a 3mm double-bit insert. These enclosures include painted steel mounting panels, internal/external earth studs, and mounting feet that can be oriented horizontally or vertically. Additional features include pre-drilled or blank gland plates, terminal block assemblies, and various fittings. Certified by cULus, ATEX, GOST, and IECEx for Exe rated Zone 1 & 2 hazardous locations, the VC4X series also offers custom sizes to meet specific needs.
- Type 316L Stainless steel quarter turn latches w/ 3mm double bit insert
- Lift off stainless steel door hinges
- Painted steel inner mounting panel
- One-piece, NEMA 4 / IP66 water-tight gasket
- Internal/external grounding provisions
- Welded-on mounting feet / tabs (vertical or horizontal)
- Ambient temperature range -40°C to +70°C
Specifications
| Enclosure Depth | 6" |
| Enclosure Latch Type | Clamp |
| Enclosure Composition | 316L Stainless Steel |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Width | 12" |
| Enclosure Height | 16" |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 12 |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 13 |
| Component | Stainless Steel Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | VC4X |
