Description
Adalet TSC4X6-101008U - Adalet’s TSC Series Screw Cover Terminal Enclosures are available in stainless steel 304 and 316L, featuring a one-piece watertight silicone gasket, slotted captive cover bolts, and both internal and external ground studs. Standard features include an internal rail mounting system, wall mounting flange, and gland plates that can be pre-drilled or blank. These enclosures offer 18 standard sizes, with customizable options such as drilled entries, cut-outs, hinged covers, and terminal block assemblies. Constructed from 14 gauge stainless steel with a #3/4 brush finish, the enclosures ensure durability and safety for various applications.
- 18 standard sizes available
- Stainless steel captive hex head, slotted cover screws
- Continuous one-piece water tight silicone gasket
- Internal rail mounting system (except 050503)
- Ground stud on box and cover
- External ground stud
- Wall mounting fl ange with .31” clearance holes
Specifications
| Enclosure Depth | 8" |
| Enclosure Composition | 304 Stainless Steel |
| Enclosure Composition | 316L Stainless Steel |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Width | 10" |
| Enclosure Height | 10" |
| Enclosure Latch Type | Screw |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 12 |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 13 |
| Component | Stainless Steel Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | TSC |
