Description
Adalet TN4X-242008U - Adalet’s TN4X series terminal enclosures are designed for increased safety applications, featuring stainless steel construction (304 or 316L), silicone gaskets, and various mounting options. Standard features include a continuous piano hinge, removable hinge pin, box and cover ground studs, and an external earthing stud. These enclosures meet multiple certifications, such as Class I, Division 2, and NEMA Type 4X, 12, 13, ensuring high safety and protection standards. Design options include pre-drilled or solid gland plates, custom sizes, and additional components like cable glands and terminal rail assemblies.
- 64 standard enclosure sizes, available in SS316L or SS304.
- Stainless steel cover clamps and screws
- Folded lip around door opening for complete and maximum gasket contact
- Continuously welded seams and ground smooth
- Silicone cover gasket & internal rail mount system
- Continuous piano hinge, with removable stainless steel pin
- Ground studs - on door and box, including an external ground stud
- Welded on external mounting feet
Specifications
| Enclosure Depth | 8" |
| Enclosure Latch Type | Clamp |
| Enclosure Composition | 304 Stainless Steel |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Width | 20" |
| Enclosure Height | 24" |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 12 |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 13 |
| Component | Stainless Steel Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | TN4X |
