Description
Adalet CN4X-423008U - Adalet’s Single Door Clamped Control Enclosures in 304 stainless steel include standard features such as silicone gaskets, a removable hinge pin, internal standoffs for mounting pans, and ground studs on both the box and cover, with an external earthing stud. Customizable options include gland plates, drilled entries, Adalet EH series Exe operators, terminal block assemblies, and various nameplates. The enclosures are constructed from 14 gauge stainless steel with a #3/4 brush finish and are available in 68 standard sizes, featuring a stainless steel quarter-turn latch, watertight silicone gasket, continuous piano hinge, and wall mounting feet.
- 68 standard sizes available
- Stainless steel quarter turn latch with 3mm double bit insert (includes key)
- Continuous one-piece water tight silicone gasket
- Continuous piano hinge with removable stainless steel pin
- Ground stud on box and cover
- External earth stud
- Wall mounting feet (vertical or horizontal)
Specifications
| Enclosure Depth | 8" |
| Enclosure Latch Type | Clamp |
| Enclosure Composition | 304 Stainless Steel |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 4X |
| Enclosure Width | 30" |
| Enclosure Height | 42" |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 12 |
| Enclosure NEMA Rating | NEMA Type 13 |
| Component | Stainless Steel Enclosure |
| Manufacturer | Adalet |
| Line | CN |
